Životopis

14. února 2007 v 18:45 | Bohemský domek |  Nataša Gollová
Životopis Nataši Gollové
Nataša Gollová ve filmu Katakomby
Gollová je umělecký pseudonym, toto příjmení Nataša převzala po svém dědečkovi Jaroslavu Gollovi, který byl váženým profesorem University Karlovy. Narodila se 27. února 1912 v Praze, její rodiče byli zámožní a měli smysl pro kulturu. Natašin tatínek, JUDr. František Xaver Hodáč, byl významným politikem, profesorem ČVUT, generálním tajemníkem Ústředního svazu československých průmyslníků, poslancem za Českou národní demokracii a zastával ještě mnoho dalších funkcí. Nataša studovala na výtečných školách v Praze i v zahraničí. Po ukončení dívčího gymnázia Elišky Krásnohorské se zaměřila na studium jazyků, tance a herectví. Soukromě se také učila scénický tanec u tehdy nejlepší odbornice Jarmily Kröschlové. I přes velké pohybové nadání se Nataša definitivně rozhodla pro divadlo, hodiny herectví jí dávali režiséři Národního divadla, Karel Dostal a Jiří Frejka.
První divadelní angažmá dostala v Olomouci, kde ji nadšeně přijali diváci i kritika. Nataša se vrátila do Prahy v roce 1935, protože jí onemocněla maminka. V Praze začala hrát v Městském divadle na Královských Vinohradech. Publikum ji nejvíce milovalo v něžných rolích, například jako Ofélii v Hamletovi nebo Emilku v Našem městečku. Avšak režiséři ji také hojně obsazovali do rolí snobských, mondénních, sentimentálních a naivních dívek, které Nataši vůbec neseděly. Nejdříve si Nataša zahrála hlavní roli v několika dávno zapomenutých filmech, než dostala v roce 1939 konečně velikou šanci. Tehdy přišla do kin nepřekonatelná komedie Kristián, kde si Nataša Gollová zahrála Kristiánovu oddanou manželku Mařenku Novákovou. Nataša zde předvedla ufňukanou putičku proměňující se v elegantní krasavici. Po velkolepém úspěchu natočila hned další bláznivou komedii Eva tropí hlouposti, kde hraje Evu. Tuto úlohu navždy považuje za svou životní roli. V roce 1940 vytváří postavu mladé Helenky v lyrickém filmu Pohádka máje, a ačkoli bylo Nataši již dvacet osm, zahrála svou úlohu přesvědčivě nevinně.
Nataša se stala populární a začali se o ni velmi zajímat novináři, avšak ona si své soukromí dobře střežila. I když Nataša nebyla tím pravým symbolem válečné éry, jako třeba Adina Mandlová, začaly se i nad ní stahovat závistivé mraky. Snad proto, že měla za války známost s Wilhelmem Söhnelem, československým občanem německé národnosti, který se staral o ateliéry na Barrandově. Nebo pykala za své bohaté rodiče a politicky angažovaného otce. Proto ještě před koncem války odjela pracovat jako dobrovolná ošetřovatelka do Terezína, kde se sama nakazila skvrnitým tyfem a půl roku zápasila o život. Svou pošramocenou reputaci si však nenapravila a byla propuštěna z divadla. Spolu s ní tehdy odešel i režisér Karel Konstantin, který dostal práci v českobudějovickém divadle. V Praze hledala Nataša práci marně a tehdy jí režisér Konstantin nabídl angažmá v Českých Budějovicích. Nataša nabídku přijala a roku 1947 se za Karla Konstantina provdala.
Potom měla Nataša ještě párkrát šanci, zahrát si ve filmu. Jan Werich a Martin Frič jí nabídli roli éterické bytosti Sirael a zároveň Kateřiny ve svém dvoufilmu Císařův pekař a Pekařův císař z roku 1951. Po filmovém úspěchu se Nataša s manželem vrátila do Prahy, kde nastoupila do Werichova Divadla satiry. Její roztomilost však už byla takřka pryč, podepsalo se na ní vyhnanství a nemoc kyčlí. Když bylo Nataši padesát let, zemřel její manžel na srdeční příhodu. Nemocné kyčle Natašu velmi omezovaly, proto dostávala ve filmu i v divadle už jen okrajové role. S divadlem se nadobro rozloučila v roce 1971. Nemocné kyčle a následné problémy s páteří potřebovaly stálou lékařskou pomoc, proto Nataša nastoupila do domova důchodců, kde zemřela 29. října 1988.

Fotografie použita z kalendáře pro pamětníky Ona a on 1998, kalendář vyšel v nakladatelství Apolo v roce 1997.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 ZDENKA ZDENKA | Web | 23. června 2016 v 7:52 | Reagovat

KRÁSNĚ UDĚLANÉ - NAPSALA JSEM NA E-MAIL

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.