Film ho přiváděl k šílenství (článek ze super.cz)

22. dubna 2008 v 18:03 |  Svatopluk Beneš
Herec Svatopluk Beneš své role prožíval natolik, že některé scény ho málem stály zdraví... Ve svém hereckém gentlemanství byl pro mě vzorem," prohlásil Jan Přeučil o nedávno zemřelém kolegovi, herci Svatopluku Benešovi.
Ten na stříbrném plátně vždy platil za velkého elegána, ve svých filmech sváděl takové hvězdy, jako byla Adina Mandlová, Lída Baarová nebo Nataša Gollová. Jaké ale byly jeho úplné začátky? Nesmělé, pokorné a plné vzrušení...

Třídní šašek

Už od mládí Svatopluka fascinoval film a jako kluk založil s kamarády v rodné Roudnici malou scénu, kde hráli vlastní repertoár. Jeho komediantské sklony se projevovaly už ve škole. "Byl jsem takový třídní šašek. Napodoboval jsem představitele hlavních rolí: Huga Haase, Jindřicha Plachtu, Vlastu Buriana, později jsem začal ke své škodě karikovat i naše profesory," vzpomínal Beneš.
A vyprávěl i o dalších klukovinách: "Jednou jsem velmi zevrubně zkoumal špuntovku. Jak jsem se díval do laufu - prásk - vyšla rána rovnou mezi oči. S výkřikem 'Já jsem se zastřelil!' jsem prchal z místa činu. Za velkého hrdinu jsem tedy před kamarády nebyl." Jakkoli však Beneš tíhnul k divadlu, své rozhodnutí stát se hercem dlouho tajil. Všechno se provalilo, až když ho přijali státní konzervatoř. Už při studiích hojně účinkoval v divadlech, setkával se se známými herci a tajně snil o roli ve filmu...

Z vás bude herec!

"Ležel jsem na břehu řeky, hlavu mi rozpalovalo slunce... Najednou se u mě objevila moje sestra Milada a přinesla telegram se vzkazem: 'Režisér Slavinský vám chce nabídnout roli ve filmu. Dostavte se v pondělí ráno do našich kanceláří'," popisoval Beneš okamžik, kdy dostal první filmovou šanci. "To mě probralo. Protože byla sobota, strávil jsem dva nekonečné dny a noci, které jsem probděl," pokračuje herec. "V půl páté jsem vyrazil do Prahy vlakem a byl jsem tam o více než tři hodiny dříve.
Chvěl jsem se netrpělivostí. Ať jsem se podíval na kterékoli pouliční hodiny, stály. Nic jsem nevnímal, nad vším se vznášela představa, jak jsem se stal filmovou hvězdou." A co teprve když Svatopluk dostal do ruky tlustý scénář k filmu Studentská máma, ze kterého měl nastudovat svou roli! "Strnul jsem úžasem. Tak velkou roli jsem nečekal." Na přezkoušení měl přijít druhý den. Beneš měl zahrát bezhlavě zamilovaného studenta, který kvůli lásce propadá ve škole a teď slibuje, že se polepší.
"Já to dokážu, slibuju, slibuju, slibuju..." lkal mladík před režisérem. "Dostal jsem se do takové extáze, že jsem se složil jako špalek," po- pisuje ve svých vzpomínkách. A Slavínský? Ten byl prý z jeho výkonu u vytržení. "Mládenče, z vás bude herec!" volal režisér nadšeně. "Nejhorší bylo, že jsem si to pak ve filmu skutečně zopakoval," říká herec. "Když jsem šel po letech na tenhle film, přede mnou na plátně se svíjel mládeneček v křeči. Nevím, kde jsem vzal tolik drzosti znovu se ve filmu ukázat," říkal po letech Beneš s humorem.

Pletky s Adinou

O mimořádném hereckém nadání Svatopluka Beneše však nebylo pochyb a jeho jméno se oprávněně stalo pojmem. Beneš proslul také milostným vztahem se slavnou Adinou Mandlovou. "Byla to právě ona, kdo měl na mě určující vliv, kdo mi ukázal cestu a pomohl překonat můj ostych, aby mě pak s lehkostí a samozřejmostí opustil ve víru společnosti, kam mě uvedl," popsal herec. Adina ho nakonec doslova vystěhovala z bytu. Přesto na svou expřítelkyni nezanevřel. Stál na její straně a hájil ji i v době, kdy o ní kolovaly pomluvy pro její nevázaný život. Ale to už je zase jiná kapitola... Beneš se znovu zamiloval a konečně oženil. Se svou manželkou Boženou žil více než půl století a společně vychovali dvě děti.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.