Hrál velké milovníky (článek ze super.cz)

22. dubna 2008 v 18:06 |  Svatopluk Beneš
Herecká legenda Svatopluk Beneš (88) je vedle Zity Kabátové poslední ze žijících herců slavné meziválečné a válečné filmové generace. Ve filmech se většinou objevoval v rolích milovníků a svůdníků.
"V jednadvaceti letech jsem dostal první hlavní roli, milovníka ve filmu Ohnivé léto. A já jsem neuměl vzít ženskou do ruky. Mou partnerku navíc hrála Lída Baarová, hvězda evropského formátu, která se tehdy zrovna vrátila z Německa, kde měla pletky s Goebbelsem," vzpomíná herec na své začátky.

Milenky

"Já jsem se strašně styděl, nevěděl jsem, jestli to mám hrát naplno, líbat ji ,echt', nebo se před kamerou pootočit. Ale ona byla fajn, když to viděla, řekla mi: Prosím tě, neboj se mě, já se ti v náručí nerozpadnu. Můj strach rázem odešel a hrál jsem to rád," dodává legenda české kinematografie.
Od tohoto okamžiku se Svatopluk Beneš na stříbrném plátně skoro "zapletl" takřka se všemi slavnými herečkami té doby. Velmi rád vzpomíná na natáčení filmu Noční motýl, kde jeho partnerkou byla Hana Vítová. "Tušilo se, že tenhle film bude divácky přitažlivý, a tak se o role ucházelo mnoho herců a - především - hereček.
Moje postava Kaly se mi líbila. S mírnými rozpaky jsem však očekával scénu, která byla poněkud odvážná. 'Odvážnost' spočívala v tom, že jsem měl Haně Vítové strhnout z ramene košilku, aby se objevil záblesk ňadra. V ateliéru z toho byla senzace. Šlo o jednu z prvních sexy scén v našem filmu."

Láska

I když hercovou náručí prošly desítky krásných hvězd, tak v osobním životě měl jenom dvě velké lásky. První manželkou byla baletka Evelyna. "Měla ohromnej šarm, byla veselá a zajímavá, ale zřejmě si manželství se mnou představovala jinak. Nerozuměli jsme si, ale protože jsme se vzali za protektorátu, domluvili jsme se, že se rozvedeme, až skončí válka," říká Beneš. Jen pár měsíců po rozvodu se potkal se svou druhou ženou Boženou, která po jeho boku stojí věrně doposud. Mají spolu syna Svatopluka a dceru Alexandru.

Divadlo

Ve své době patřil Svatopluk Beneš mezi nejobsazovanější české herce. Fanoušci si ho určitě pamatují například z role studenta Ríši v Pohádce máje nebo z filmů Studentská máma, Filozofská historie či Dobrý voják Švejk. Svatopluk ztvárnil nejenom desítky filmových rolí, ale také zářil na divadelních prknech. Po absolvování konzervatoře jako devatenáctiletý nastoupil do prvního angažmá ve Vinohradském divadle. Od roku 1950 do 1990 působil v Městských divadlech pražských, kde vytvořil na 200 postav. V roce 1997 dostal Svatopluk Beneš Cenu Thálie za celoživotní dílo.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.